Drukarki Laserowe – zalety i wady

Drukarki Laserowe – zalety i wady

Drukarki laserowe w porównaniu ze sprzętem atramentowym są raczej młodym produktem. Jeszcze nie tak dawno w większości domów mieliśmy właśnie urządzenia atramentowe. Na rynku jednak pojawiły się laserowe sprzęty i okazało się, że coraz więcej osób właśnie na takie urządzenie chciało się zdecydować. Przede wszystkim były czymś nowym, a takie nowości bardzo szybko przyciągają klientów. Jednocześnie były szybsze, ale czy tak naprawdę lepsze niż atramentówki.

Tutaj pojawia się pole do dyskusji. Zacząć warto od drukarek monochromatycznych i tutaj rzeczywiście można powiedzieć, że sprzęt będzie bardzo oszczędny. Gwarantuje bowiem wydruk za około 8 groszy natomiast drukarka atramentowa będzie drukowała w kosztach około 80 groszy za stronę, a więc ta różnica jest znacząca. Jeśli więc potrzebujemy takiej drukarki, która będzie nam służyła do drukowania dokumentów i będzie wykorzystywana w pracach biurowych to wybór laserowego sprzętu będzie raczej oczywisty.

Minusem będzie jednak to, że takie urządzenie pracuje na stosunkowo niewielkiej ograniczonej dość mocno rozdzielczości, a to niestety sprawi, że nie będzie dobrze radziła sobie z grafikami. Warto takie kwestie brać pod uwagę, ponieważ jeśli dość często drukujemy grafikę nawet czarno białą to nie koniecznie drukarka laserowa będzie się tutaj dobrze sprawdzała. W tekście samym różnicy w jakości druku nie będziemy zauważać, natomiast przy grafice już na pewno.

Drukarka kolorowa

Inaczej sytuacja będzie wyglądać przy drukarce kolorowej. Tutaj bowiem, do wydruku należy nanieść barwy z czterech kolorów, a więc koszt będzie 32 grosze. Jeśli chodzi o drukarki atramentowe to około 1,8 zł. Jednak nie sama cena ma tutaj znaczenie i nie będzie decydować, że laserowa drukarka będzie lepsza. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że koszty czterech tonerów do drukarki laserowej to około 800 złotych, natomiast atramentowa to około 200 za kolorowy tusz. Więc ten wydatek jest znaczący. Nie zawsze więc będzie opłacalny, szczególnie gdy kolorowych wydruków nie ma dużo i te oszczędności nie będą tak wyraźnie zauważalne.