Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru ergonomicznych krzeseł do biura

Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru ergonomicznych krzeseł do biura

W dzisiejszych czasach niewiele jest zadań, które wykonujemy w biurze, a które nie wymagają użycia komputera. Ogromny rozwój technologiczny w ostatniej dekadzie sprawił, że niezależnie od tego, czy korzystamy z laptopów, komputerów stacjonarnych, tabletów czy smartfonów, używamy jakiejś technologii, a to oznacza spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem.

Oczywiście, jeśli używasz smartfona, jesteś w ruchu, ale jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne, a nawet w dużym stopniu tablety, będziesz siedział przy biurku. Pracodawcy już od lat podkreślają znaczenie prawidłowego siedzenia, a szkolenia BHP koncentrują się na ochronie pleców, szyi i nadgarstków. Jest to korzystne dla pracodawców, ponieważ zmniejsza liczbę dni, w których pracownicy muszą brać zwolnienia lekarskie z powodu RSI i innych powiązanych schorzeń. Oczywiście, z punktu widzenia pracownika, prawidłowe siedzenie zmniejsza ból, co nigdy nie jest złą rzeczą!

Aby to wszystko ułatwić, należy przyjrzeć się ogólnym rozwiązaniom w zakresie siedzenia w biurze.

Jeśli słyszałeś o terminie "ergonomiczny", to wiesz, że jest to bez wątpienia najlepsza droga do zapewnienia komfortu i wsparcia pracownikom, z których wielu będzie siedzieć przy biurku przez długi czas w ciągu dnia. Można kupić ergonomiczne biurko, które pomaga w utrzymaniu odpowiedniej przestrzeni i pozycji, a także wiele różnych rodzajów ergonomicznych krzeseł, które są dostępne w wielu różnych stylach i kolorach. Tego typu krzesła biurowe nie muszą być ogromne i nieporęczne, ale muszą być dostosowane do specyficznych wymagań osoby, która w nich siedzi.

Podstawowe wymagania dotyczące regulacji obejmują wysokość siedziska, podłokietniki (jeśli są, powinny być również zdejmowane), kąt nachylenia siedziska i wysokość oparcia krzesła. Wiele krzeseł biurowych ma również możliwość pompowania w górę lub w dół wyściółki siedziska, aby dostosować poziom komfortu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te różne rodzaje ergonomicznych mebli biurowych dostępnych na rynku, określenie, które z nich są najlepsze dla Ciebie, może być trudne. Pomocne w podjęciu decyzji może być zasięgnięcie porady dotyczącej rodzajów krzeseł biurowych, które warto kupić. Dlatego, aby Ci pomóc, sprawdźmy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zakupie ergonomicznych krzeseł biurowych.

Możliwość regulacji krzesła biurowego

Wspomnieliśmy już, że krzesła biurowe tego typu muszą być regulowane na różne sposoby, ale niektóre krzesła będą miały mniej funkcji niż inne. Najlepiej wybrać meble biurowe, które oferują więcej możliwości regulacji, ponieważ w ten sposób można zaspokoić potrzeby większej liczby pracowników. Nie każdy człowiek na świecie ma standardowy rozmiar - co to w ogóle jest standardowy rozmiar?

Posiadanie krzesła, które można regulować na wiele sposobów, daje większą elastyczność.

Niektóre krzesła biurowe nie mają podłokietników, a inne mogą nie mieć możliwości regulacji obicia siedziska. Z tego powodu należy rozejrzeć się i wybrać produkt, który ma najwięcej funkcji. Jest to szczególnie ważne, jeśli w przyszłości rozważasz hot-desking. Oznacza to, że z krzesła będzie korzystać więcej niż jedna osoba, a krzesło musi być dostosowane do jej indywidualnych potrzeb. Na przykład osoba wysoka będzie potrzebowała głębszego i niższego krzesła, natomiast osoba niższa może potrzebować węższego siedziska, aby utrzymać prawidłowe ułożenie ciała.

Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich!

Kompatybilność z biurkami

W idealnym świecie wybrałbyś biurko, które jest również ergonomicznie zaprojektowane, aby pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli jednak nie możesz sobie na nie pozwolić, a Twój budżet jest nastawiony na tradycyjne biurka biurowe, po prostu upewnij się, że wybrane przez Ciebie ergonomiczne siedziska są kompatybilne. Na przykład biurka z wygiętym blatem zapewniają dużo miejsca, ale jeśli osoba korzystająca z komputera nie siedzi dokładnie w wygiętym blacie, będzie się zbytnio przekręcać, co może powodować obciążenie szyi i dolnej części pleców.

Zdecydowanie zbyt wielu pracowników biurowych odczuwa jakieś bóle w ciągu dnia pracy - praca nie powinna sprawiać bólu! Ból ten wynika w dużej mierze z niewłaściwego rozplanowania stanowiska pracy, ale najczęściej jest też spowodowany tym, że krzesło nie jest w ogóle regulowane, nie jest regulowane prawidłowo lub nie pasuje rozmiarem do biurka.

Nie zapomnij o podporze lędźwiowej

Dolna część pleców, czyli odcinek lędźwiowy, jest jednym z najczęściej narażonych na urazy i większość pracowników biurowych wskazałaby ją jako miejsce, w którym regularnie odczuwa ból. Powodem tego jest brak podparcia w tym regionie. Można temu łatwo przeciwdziałać, wybierając krzesła biurowe, które mają taką funkcję.

Krzesło może być wyposażone w kieszeń powietrzną w części lędźwiowej, którą można napompować lub opróżnić, w zależności od potrzeb użytkownika. Oczywiście podpora lędźwiowa powinna być prawidłowo ustawiona, gdy krzesło jest podnoszone lub opuszczane, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami wysokościowymi danej osoby. Jeśli krzesło nie posiada tego typu podparcia, można zakupić podpórki lędźwiowe, które zapina się wokół oparcia krzesła. W przeciwieństwie do nadmuchiwanej i opróżnianej kieszeni powietrznej, nie można regulować stopnia amortyzacji.

Wybierz odpowiednie siedzenie dla wszystkich

Pamiętaj, że krzesła znajdują się w całym biurze, nie tylko przy biurkach! Prawdopodobnie do recepcji przychodzi wielu gości, a to oznacza, że należy również zakupić wygodne i wygodne siedziska recepcyjne.

Może to być krzesło dla recepcjonisty, który wymaga tego samego rodzaju ergonomii, co osoby pracujące w biurze, ale także dla gości. Złą praktyką jest zbyt długie oczekiwanie na gości w recepcji, ale chcesz, aby czuli się komfortowo przez cały czas, kiedy tam przebywają, a nie wychodzili narzekając na bolące plecy!

Jak ważne jest poświęcenie czasu

Wybierając odpowiedni rodzaj ergonomicznych krzeseł do biura, nie należy się spieszyć. Na rynku jest ogromny wybór różnych typów krzeseł, nie tylko ergonomicznych, ale także w różnych stylach i o różnym dopasowaniu. Sprawdź w Internecie opcje "meble biurowe blisko mnie", aby uzyskać najlepszą ofertę w Twojej okolicy.

Zapewniając, że sprawdzisz swoje dokładne wymagania przed dokonaniem zakupu, będziesz w stanie zdecydować się na opcję, która wytrzyma próbę czasu, a nie taką, którą będziesz musiał szybko wymienić. W dzisiejszych czasach efektywność kosztowa ma kluczowe znaczenie, podobnie jak wygoda i wsparcie pracowników. Zastanów się również nad rodzajem praktyk pracy, które chcesz wprowadzić w przyszłości, np. czy nie chcesz wprowadzić systemu hot-desking lub podobnego rozwiązania. Może to mieć wpływ na rodzaj mebli biurowych, które należy zakupić z wyprzedzeniem.

Edukacja pracowników w zakresie zdrowych praktyk pracy

Oczywiście możesz kupić tyle ergonomicznych krzeseł, ile tylko chcesz, ale jeśli Twoi pracownicy nie wiedzą, jak z nich korzystać lub nie rozumieją, jak ważne jest ich używanie, to jest to tylko strata czasu i pieniędzy! Z tego powodu przy zakupie krzeseł biurowych należy przeprowadzić krótkie szkolenie dla pracowników, aby pokazać im, jak regulować krzesła biurowe i jakie są ich funkcje.

Ponadto, jeśli chcesz uniknąć nadwyrężeń i chorób, bardzo ważne jest przeszkolenie pracowników w zakresie zdrowych metod pracy. Dotyczy to m.in:

- znaczenie regularnego rozciągania się w celu poprawy krążenia i uniknięcia bólu

- Jak prawidłowo siedzieć na krześle, np. przyjmować prawidłową postawę

- jak wyregulować krzesło

- Dlaczego należy robić regularne przerwy w pracy, w tym regularne przerwy na monitor i wykonywanie zadań z dala od ekranu komputera

- Picie dużej ilości wody, aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu

- Jedzenie lunchu zawsze z dala od biurka

To wszystko są sposoby na zapewnienie pracownikom zdrowego środowiska pracy, a jeśli dodasz do tego ergonomiczne meble biurowe, zapewnisz im znacznie większy komfort, a także mniejsze prawdopodobieństwo zwolnienia lekarskiego.

Co sądzisz o ergonomicznych krzesłach biurowych? Czy uważasz, że są wygodne i łatwe w użyciu? Czy uważasz, że łatwo się je reguluje? Co według Ciebie jest najważniejszą cechą regulacyjną tego typu krzeseł? Wiele osób czuje się nieco przytłoczonych ilością dźwigni i uchwytów w tego typu krzesłach, ale gdy zrozumie się, która dźwignia odpowiada której części, staje się to niezwykle proste!

Podziel się z nami swoimi pomysłami na ergonomiczne meble biurowe i rozpowszechnijmy je w całym kraju. Nigdy więcej bólu pleców!