Zanim w sprzedaży pojawiły się drukarki laserowe na rynku mieliśmy kserokopiarki. Pierwsza z nich przygotowana została przez firmę Xerox. Udane kopiowanie po raz pierwszy zostało wykonane na urządzeniu Model A w roku 1949.
Pierwsza drukarka laserowa była takim urządzeniem, które zajmowało cały pokój i określone było jako Xerox 9700. Sprzęt miał rzeczywiście ogromne rozmiary, ale dawało nam rozdzielczość na poziomie 300 dpi oraz prędkość wydruków na poziomie 120 stron na minutę.
Współcześnie taki wynik nadal jest naprawdę bardzo dobry. Pierwsza popularna drukarka laserowa to sprzęt HP LaserJet, który mogliśmy kupić już w roku 1984. Sprzęt miał również dobrą rozdzielczość 300 dpi oraz gwarantował nam możliwość drukowania dzięki odpowiedniej wbudowanej pamięci. Połączenie było jednak przez port drukarkowy, który obecnie nie jest już znany. Jeśli chodzi o to złącze drukarkowe, które obecnie jest wykonywane Cetronics to pojawiło się ono dopiero w drugim nieco ulepszonym modelu, który został określony jako Plus. Sprzęt ten kosztował około 4 tysiące dolarów.
Jak działa drukarka laserowa?
W laserowej drukarce umieszczony jest światłoczuły bęben, który będzie naładowany elektrostatycznie w taki sposób, że przyciągać będzie cząsteczki tonera. Następnie światło lasera będzie padać przez specjalne wirujące lustro prosto na bęben. W takich miejscach, gdzie będzie oświetlenie tonera przez laser nie będzie już przyciągania cząsteczek. To właśnie w ten sposób stworzony będzie na bębnie taki obraz, który następnie przeniesiony zostanie na kartkę papieru.
W laserowej drukarce kolorowej mamy taki sam proces cztery razy przy każdej składowej barwie CMYK. Wykonywany w ten sposób obraz musi zostać jeszcze jakość utrwalony. Do tego służy fuser, który w dużej temperaturze będzie odpowiadał za wprasowanie tonera w kartkę w taki sposób, że wydruk będzie charakteryzował się trwałością i będzie dobrze wyglądał.