Czy krzesła biurowe zawsze muszą być na kółkach?

Czy krzesła biurowe zawsze muszą być na kółkach?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój fotel biurowy ma kółka?

Czy koniecznie potrzebuje tych kółek i do czego one właściwie służą?

Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł umieszczenia kółek na krześle, był Karol Darwin. W ten sposób, zupełnie przypadkowo, wynaleziono krzesło biurowe, które znamy i kochamy! Kółka pozwoliły Darwinowi łatwiej poruszać się po swoim gabinecie, bez konieczności regularnego wstawania i siadania. To właśnie dlatego krzesła mają kółka do dziś! Oczywiście, to Thomas Jefferson wynalazł krzesło obrotowe, które pozwala nam łatwo przesuwać się z boku na bok.

Obecnie większość krzeseł, które można znaleźć w współczesnym W dzisiejszych czasach większość krzeseł biurowych, zwłaszcza krzeseł dla kadry kierowniczej, ma kółka, zazwyczaj pięć. Powodem zastosowania tych pięciu kółek jest fakt, że zapewniają one solidną podstawę, na której można usiąść, a także lepszą równowagę podczas pracy. Dzięki pięciu kółkom krzesło jest stabilne i nie przechyla się na jedną stronę! W rezultacie można się swobodnie poruszać, bez konieczności wstawania lub sięgania na niewielką odległość, aby się czegoś chwycić.

Oczywiście ten typ krzesła nie jest przeznaczony do poruszania się po biurze i nie wstawania z niego! W biurze i tak mamy wystarczająco dużo zagrożeń związanych z siedzącym trybem życia, więc pamiętaj, aby wstawać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba!

Większość krzeseł ergonomicznych jest wyposażona w kółka, również ze względu na równowagę, ale także dlatego, że są one zoptymalizowaną wersją zwykłego krzesła biurowego, które znamy i kochamy. Krzesła tego typu można dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika, zapewniając wsparcie dolnej części pleców, szyi i nóg przez cały dzień oraz zapobiegając bólom, które mogą prowadzić do długotrwałych i przewlekłych dolegliwości bólowych.

Które rodzaje krzeseł nie potrzebują kółek?

Oczywiście, jeśli nie chcesz, nie musisz koniecznie mieć krzesła na kółkach. Możesz wybrać krzesło ze zwykłymi czterema nogami i będzie ono równie wygodne, ale nie będziesz miał takiej łatwości poruszania się, jak w przypadku krzesła na kółkach.

Istnieją również sytuacje, w których kółka nie są konieczne, np. krzesło do sali konferencyjnej, które jest raczej opcją statyczną. Ktoś, kto siedzi przy stole w sali konferencyjnej i omawia jakąś kwestię, nie musi się ruszać, może po prostu siedzieć nieruchomo przez cały czas, a następnie wstać w razie potrzeby.

Krzesła w miejscach przerw w pracy również nie koniecznie Krzesła w strefach przerw również nie muszą mieć kółek, co może obejmować krzesła wannowe do miejsc współpracy lub krzesła biurowe z siatki. Niektóre krzesła siatkowe mają jednak kółka; to, jaki format wybierzesz, zależy od tego, gdzie będziesz ich używać.

Wybierając odpowiedni rodzaj siedziska do konkretnego biura, należy dokładnie przemyśleć, do czego będzie ono wykorzystywane. Oczywiście, ktoś będzie na nim siedział, ale co będzie robił, siedząc na nim? Czy będzie siedziała na krześle przez dłuższy czas i czy będzie musiała je regulować, aby zapewnić sobie wygodę i oparcie, czy też nie?

Jeśli masz zwinną przestrzeń roboczą lub hot desking Jeśli w firmie funkcjonuje system pracy mobilnej lub hot desking, możliwość regulacji krzeseł jest bardzo ważna. Dzięki temu, niezależnie od tego, kto siedzi przy danym biurku lub w danym miejscu, nie odczuwa bólu po krótkim czasie. Oczywiście, jeśli jest to strefa współpracy, pracownicy będą często wstawać i przemieszczać się, więc w tym przypadku regulowane krzesło nie będzie konieczne.

Wybór odpowiednich krzeseł dla pracowników to ważny krok w zapewnieniu im wygodnego i przyjaznego środowiska pracy. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi rodzajami krzeseł dostępnych w ofercie i zawsze pytać o zdanie pracowników przed podjęciem ostatecznej decyzji.