Jakie mity krążą o druku laserowym?

Jakie mity krążą o druku laserowym?

Mit pierwszy

Obiegowa opinia mówi, ze drukarka laserowa jest najważniejszym ogniwem w trakcie procesu drukowania, a kaseta z tonerem pełni jedynie rolę dodatku. Mit ten nie ma nic zgodnego z prawdą. W trzydziestu procentach wydajność i jakość druku laserowego zależy od drukarki. Pozostałe siedemdziesiąt procent to zasługa użytego materiału HP. Wbrew pozorom nie jest to zwykły pojemnik, który został napełniony tonerem w proszku.

Zgodnie z prawdą składa się on z niezliczonej ilości bardzo drobnych elementów. Są to: listwy czyszcząca i rozprowadzająca, wałek, który umożliwia ładowanie elektryczne. Ostatnim ogniwem jest toner ze środkiem odpowiedzialnym za ładownie, woskiem, pigmentem i żywicą. Znajduje się w nim także mnóstwo innych substancji, które są owiane tajemnicą producenta i podlegają ochronie patentowej. Receptura jest dostosowywana do rodzaju drukarki, musi bowiem mieć właściwe parametry spajające i ładujące.

Wykonanie tego zadania jest bardzo trudne. Kaseta przeznaczona do użytkowania w drukarkach laserowych może składać się z pięciu miliardów cząsteczek mniejszych niż średnica włosa ludzkiego. Uzyskanie odpowiednich właściwości, zachowanie właściwych proporcji może udać się wyłącznie w laboratorium. Nawet minimalne odstępstwo od parametrów określonych przez HP może znacząco obniżyć wydajność i jakość wydruków. 

Mit drugi

Drukarka Hp

Wiele osób uważa, że pomiędzy poszczególnymi tonerami nie ma żadnych różnic i jedynym kryterium wyboru może być cena. Nic bardziej mylącego. Jakie są różnice pomiędzy oryginalnymi tonerami HP a ich zamiennikami przekonali się specjaliści z QualityLogic Inc. Zakupili oni dwieście szesnaście zamienników do jednego tylko typu drukarek oferowanych przez HP. I co się okazało? Porównując zakupione w sklepach i w Internecie zamienniki z tonerami HP wykazali, że produkty oryginalne są wolne od wad. Nie da się tego samego powiedzieć o zamiennikach. W 41,7% z nich stwierdzone zostały wady. Wadliwych było także 61% wydruków. Aż tyle z nich nie nadawało się do publicznych prezentacji.