Firmowa drukarka: jaką wybrać?

Firmowa drukarka: jaką wybrać?

Temat „idealna drukarka dla firmy” to temat niezwykle szeroki. Ranga tego tematu nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, mimo że obecnie więcej uwagi zwracamy na oszczędność i ekologię. Z pewnością komunikacja elektroniczna przyczyniła się do nieznacznego zmniejszenia wydruków biurowych. Z pewnością jednak w ciągu najbliższej dekady nie da się całkowicie zrezygnować z dokumentów firmowych w postaci drukowanej.

 To właśnie dlatego drukarki, a obecnie raczej wielofunkcyjne urządzenia, które łączą w sobie drukarkę, skaner i faks, muszą znaleźć się na wyposażeniu w każdym biurze. 

Jakie możliwości powinna mieć firmowa drukarka?  Na jakie parametry powinno się zwrócić szczególną uwagę? 

Z pewnością o tym, jaką drukarkę wybrać powinien mieć wpływ profil i wielkość firmy. Ale są pewne parametry, funkcje i osiągi, które mają charakter uniwersalny.

Jaka drukarka sprawdzi się w małym biurze?  Wydruk czarno-biały, czy kolorowy? Laserowa, czy atramentowa? 

Obie techniki druku, laserowa i atramentowa, od lat mają wielu gorących zwolenników i przeciwników. Nie będziemy się tutaj rozwodzić nad modelami igłowymi, które mają specyficzne możliwości wykorzystania. Korzysta się z nich głównie w tych firmach, gdzie trzeba bardzo szybko sporządzić wiele kopii. Wygląd drukarki igłowej jest tutaj kwestią zupełnie marginalną. Jeszcze niedawno rynek drukarek był mocno wyspecjalizowany. Większość firm wybierała monochromatyczne drukarki laserowe.

W niewielkich biurach oraz prywatni użytkownicy wybierali drukarki atramentowe. Z pewnością w niewielkich biurach kolorowa drukarka laserowa bardzo się przyda. Dzięki niej można wydrukować papier firmowy nie odbiegający wyglądem od profesjonalnego, czy materiały reklamowe. Ale nie można zapomnieć, że eksploatacja kolorowej drukarki laserowej oraz jej cena są zdecydowanie wyższe niż drukarki czarno-białej. Znany nam od lat podział na domowe drukarki atramentowe i laserowe drukarki do biur stopniowo się zaciera. Na rynku pojawiły się wielofunkcyjne urządzenia atramentowe, które doskonale sprawdzają się w biurach.